• Sports

Sports

Welcome to Sports at Nottingham Girls' High School. We're very proud of all of our achievements and the number of opportunities we provide, and the number of successes we obtain. See our 2016/17 fixtures booklet below, and scroll down to see news of our latest results.


Results:

Thursday 11 May


Year 8/9 City Rounders League Finals


v Nottingham Bluecoat
quarter final
won 10.5 - 6.5
v Fernwood
semi finals
won 6.5 - 5
v Emmanuel
final
won 8.5 - 3.5
CITY CHAMPIONS!
Wednesday 10 May


City Athletics Championships


Congratulations to all of the girls who took part in this event; we won both the Junior and Intermediate age groups and are now CITY CHAMPIONS! Particular mentions go to the following girls who finished in the top two in their event: 
Junior


Amelia Briggs-Goode
hurdles
1st

800m
1st

relay
1st
Freya McGarva
hurdles
2nd

relay
1st
Caroline Smart
800m
2nd
Jessica Shephard
1500m
1st
Sriya Chinta
long jump
2nd
Olivia Hooper
high jump
2nd

relay
1st
Preeya Johal
high jump
2nd
Rosie Staniforth
javelin
2nd
Rochelle Amoaku
discus
2nd
Georgie Spencer
relay
1st
Intermediate


Caitlin Kupsa
hurdles
2nd

relay
1st
Liberte Taylor
200m
1st

shot
2nd

relay
1st
Lizzie Johnson
200m
2nd

relay
1st
Serena Dowie
800m
2nd
Anna Shaw
1500m
1st
Helena Constantinou
triple jump
1st

relay
1st
Toto Oyetan
shot
1st
Dani Ashwell
javelin
2nd

discus
2nd


Tuesday 9 May


Year 8/9 City Tennis League


v Fernwood

won 3 - 0
v NHS

won 2 - 1
v Bulwell

lost 1 - 2
v Bluecoat

won 3 - 0
Year 9/10 Tennis


v Trent

lost 3 - 5
Thursday 4 May


Year 8/9 City Rounders League


v Farnborough

won 9.5 - 3.5
Thursday 27 April


Year 8/9 City Rounders league


v NUSU

won 6 - 3.5
v Fernwood

won 10 - 2
v Emmanuel

won 3.5 - 3
Saturday 25 March


U12

won 26 - 13
U13

lost 23 - 27
U14

lost 10 - 25
U15

won 32 - 10
U16

drew 21 - 21
U18

won 34 - 17
Thursday 23 March


Year 7/8B Central Venue League Hockey


v Hollygirt

lost 1 - 2
v Top Valley

won 6 - 0
v Fernwood

won 3 - 0
Overall 3rd place
Wednesday 22 March


U12 County Netball Tournament


v Colonel Frank Seely

won 18 - 0
v West Bridgford A

won 10 - 0
v Chilwell

won 23 - 0
v Bluecoat

won 11 - 0
v Nottingham Free School

won 17 - 0
v Rushcliffe
semi final
won 13 - 5
v Newark
final
won 11 - 1
COUNTY CHAMPIONS - WELL DONE!

U12 County Netball Champions.

Tuesday 21 March


Hockey v Loughborough


U12A

drew 1 - 1
U12B

lost 0 - 1
Saturday 18 March


Hockey v Sheffield


U12A

won 8 - 0
U12B

won 2 - 0
Netball v Sheffield


U13

won 28 - 18
U14

lost 8 - 28
U15

drew 25 - 25
Thursday 16 March


Year 7/8B Central Venue League Hockey


v Minster

lost 0 - 3
v Fernwood

won 4 - 0
Wednesday 15 March


Year 7 Central Venue League Netball


v Alderman White

won 17 - 1
v Newark

won 12 - 2
v NHS

won 8 - 2
CHAMPIONS!
Thursday 9 March


Y7/8 Central Venue League Hockey


v West Bridgford

won 4 - 0
v Toot Hill

won 3 - 0
Senior Trust Netball Rally


v Northwood

won 17 - 0
v Notting Hill

won 7 - 2
v Oxford

drew 4 - 4
v Putney

lost 3 - 8
v Northampton

won 15 - 3
v Norwich

won 8 - 2
v Royal High Bath

won 9 - 7
v Bromley

won 10 - 1
v Portsmouth
semi final
won 8 - 6
v Putney
final
won 9 - 8
GDST SENIOR NETBALL CHAMPIONS - CONGRATULATIONS!
Wednesday 8 March


U13 County Tournament


A team


v Becket

won 12 - 2
v West Bridgford

won 17 - 3
v Free School

won 20 - 0
v Carlton le Willows

won 17 - 0
v NGHS B
semi final
won 10 - 5
v George Spencer
final
won 11 - 6
County Champions!
Netball v Worksop


U18A

won 31 - 19
U18B

won 45 - 8
Tuesday 7 March


Netball v Trent


U15A

won 25 - 10
U15B

won 23 - 13
U15C

won 13 - 9
U14A

lost 15 - 27
U14B

lost 9 - 14
U14C

won 9 - 8
Saturday 3 March


Hockey v Bablake


U12A

drew 0 - 0
U12B

lost 1 - 3
U17

lost 2 - 7
U16

drew 2 - 2
Friday 3 - Sunday 5 March


Condover Hall GDST U13 Netball Weekend


A team


v Norwich

won 6 - 4
v Croydon

lost 2 - 3
v Newcastle

lost 4 - 9
v Oxford

won 7 - 2
v Ipswich

won 10 - 1
Through to Plate Finals but unfortunately not played due to adverse weather
B1 team


v Blackheath

lost 2 - 4
v Croydon

lost 2 - 3
v Northwood

lost 1 - 6
v Portsmouth

won 5 - 2
v Newcastle

lost 4 - 5
v Norwich

won 8 - 1
 Through to Plate Finals but unfortunately not played due to adverse weather
B2 team


v Royal High Bath

won 6 - 0
v Shrewsbury

lost 2 - 3
v Streatham

lost 2 - 3
v Sheffield

lost 2 - 5
v South Hampstead

won 4 - 2
v Putney

lost 3 - 7
Through to Plate Finals but unfortunately not played due to adverse weather
Wednesday 1 March


Year 7/8 Hockey Central Venue League


v East Leake

won 5 - 0
v West Bridgford

drew 0 - 0 (friendly)
v Toot Hill

won 4 - 1 (friendly)
U13B Central Venue League Netball


v West Bridgford A

lost 11 - 12
v Alderman White

won 10 - 8
Overall 3rd place
Wednesday 22 February


Netball v Worksop College


U12A

won 15 - 4
U12B

lost 4 - 5
U13A

won 40 - 0
U13B

won 40 - 0
U14A

won 34 - 4
U14B

won 31 - 0
U15A

won 26 - 7
U15B

drew 11 - 11
Thursday 9 February


Hockey v Loughborough


U12A

lost 0 - 10
U12B

lost 0 - 3
Wednesday 8 February


Year 10B Central Venue League Netball


v Carlton le Willows A

won 8 - 2
v Christ the King

won 6 - 0
v Nottingham High School

won 10 - 2
Saturday 4 February


County Cross Country Finals


Year 7


Ela Kacacik

40th
Jitong Yi

43rd
Year 8/9


Jessica Shephard

9th (reserve for national finals)
Amelia Briggs-Goode

10th (reserve for national finals)
Emily Cawkwell

37th
Georgie Spencer

DNF
Year 10/11


Sophie Cassidy de Falco

28th
Hockey v Newcastle under Lyme


U12A

drew 0 - 0
U12B

won 1 - 0
U13/14

won 5 - 3
U15/16

won 4 - 1
Wednesday 1 February


Y8B Central Venue League Netball


v Carlton le Willows

won 8 - 2
v West Bridgford B

drew 6 - 6
v Toot Hill A

won 5 - 1
Tuesday 31 January


U13 Hockey v Toot Hill


won 5 - 0


won 2 - 0


won 1 - 0


Thursday 19 January


U14 Hockey


v West Bridgford

won 3 - 0
Wednesday 25 January


Year 7B Central Venue League Netball


v Toot Hill A

won 2 - 1
v Carlton le Willows A

won 5 - 2
v Christ the King A

won 6 - 0
v West Bridgford A

lost 1 - 2

Saturday 28 January


East Midlands Netball Finals


U18


v West Bridgford

drew 9 - 9
v Oakham

lost 6 - 16
v Ecclesbourne

won 14 - 6
v Repton

lost 11 - 12
v Wellingborough

won 10 - 6
v Ratcliffe

lost 5 - 13
v Carrs

won 8 - 5
v Stamford

won 12 - 10
v Oundle

lost 6 - 13
Overall 6th place
U16


v Ecclesbourne


won 15 - 6
v Oundle

lost 4 - 10
v West Bridgford

won 8 - 1
v Loughborough

won 7 - 5
v Ockbrook

won 11 - 4
v Spalding

won 7 - 5
v Quinton House

lost 4 - 6
v Oakham

won 9 - 4
v Queen Elizabeth

won 13 - 6
Overall 3rd place
Wednesday 11 January


City Cross Country Championships


Year 7


Ela Kocacik

3rd
Jitong Yi

4th
Akshita Jain

27th
Year 8/9


Jessica Shephard

1st
Amelia Briggs Goode

2nd
Caroline Smart

8th
Frances Astill

9th
Emily Cawkwell

10th
Georgie Spencer

11th
Anna Carey

28th
Year 10/11


Helena Constantinou

2nd
Serena Dowie

3rd
Sophie Cassidy de Falco

4th
Eleven girls through to County Finals in February - well done!


Saturday 10 December


Cross Country League Race 3 - Berry Hill


Year 7


Ela Kocacik

17th
Year 8/9


Jessica Shephard

5th
Frances Astill

13th
Anna Carey

23rd
Year 10/11


Zoe Whitehead

17th
Eve Whitehead

18th
Thursday 8 December


Hockey v Toot Hill


U13

won 5 - 0
Saturday 3 December


Netball v Broxbourne


U12A

lost 7 - 34
U12B

lost 4 - 11
U13A

lost 19 - 21
U13B

won 13 - 12
U12/13 mixed team

lost 4 - 5
Thursday 1 December


Netball v Rushcliffe


U14

won 14 - 3
U13

won 12 - 6
U12

lost 2 - 4
Monday 28 November


Netball v West Bridgford


U12A

won 19 - 6
U12B

won 5 - 2
Friday 25 - Sunday 26 November


GDST Year 9 Hockey Residential


v Sydenham

won 5 - 0
v Ipswich

lost 2 - 3
v Sheffield

won 6 - 0
v Blackheath

won 5 - 1
v Bromley

drew 1 - 1
Runners-up in pool and through to the finals.
v Ipswich

won 1 - 0
v Oxford

drew 0 - 0
v Shrewsbury

won 1 - 0
v Howells

lost 1 - 4
v Norwich

drew 0 - 0
Overall 3rd place! A tremendous achievement out of 22 schools entered - well done!


Thursday 24 November


Year 10/11 Central Venue League Badminton Finals


v Bluecoat

won 5 - 0
v Trinity

won 3 - 2
v Top Valley

won 5 - 0
Overall City Champions!
Year 9/10 Central Venue League Hockey


v Becket

won 1 - 0
Saturday 19 November


Netball v Newcastle under Lyme


U12

won 9 - 5
U13

lost 4 - 6
U14

lost 16 - 12
U15

won 11 - 7
U16

lost 9 - 10
U18

lost 9 - 12
Netball v King Henry VIII


U12

won 15 - 0
U13

lost 9 - 14
U14

won 14 - 7
U15

won 9 - 7
U16

won 10 - 6
U18

won 14 - 4
Cross Country League Race 2 - Berry Hill


Year 7


Ela Kocacik

14th
Year 8/9


Amelia Briggs Goode

7th
Frances Astill

12th
Lauren Taylor

13th
Anna Carey

31st
Freya McGarva

35th
Year 10/11


Ekbal Sabil

14th
Sophie Cassidy de Falco

15th
Zoe Whitehead

19th
Yasmin King

20th
Thursday 17 November


Year 9/10 Central Venue League Hockey


v Becket

won 1 - 0
v East Leake

won 2 - 0
Year 10/11 Central Venue League Badminton


v Bluecoat Aspley

won 4 - 1
v Bluecoat Beechdale

won 3 - 2
Wednesday 16 November


U14 Zone Hockey Finals


v Loughborough

lost 0 - 5
v Newcastle under Lyme

lost 0 - 5
v Repton

lost 0 - 6
Year 8B Central Venue League Netball


v Nottingham Free A

won 13 - 0
v West Bridgford A

lost 4 - 6
v Christ the King A

won 5 - 4

U14 Zone Hockey finalists

Monday 14 November


U16 Zone Hockey Finals


v Newcastle under Lyme

lost 0 - 1
v Malvern College

lost 0 - 3
v Oakham

lost 0 - 2
Thursday 10 November


Year 9/10 Central Venue League Hockey


v Fernwood

lost 0 - 1
v West Bridgford

drew 0 - 0
U15 Trust Hockey Rally


v South Hampstead

drew 0 - 0
v Oxford

won 1 - 0
v Streatham & Clapham

drew 0 - 0
v Bath

lost 1 - 2

The team were unfortunate to miss out on a quarter final slot by conceding a penalty stroke to Bath in the dying seconds of the game.

Year 10/11 Central Venue League Badminton


v Bluecoat Aspley

won 5 - 0
v Bluecoat Beechdale

won 5 - 0

U15 Trust Hockey team

Wednesday 9 November


Year 9B Central Venue League Netball


v West Bridgford A

lost 1 - 8
v Emmanuel A

won 4 - 3
v Christ the King A

drew 4 - 4
v West Bridgford B

won 6 - 2
Tuesday 8 November


Netball v Loughborough


U13

drew 9 - 9
U15

won 16 - 3
U14 County Netball Tournament


v Ashfield

won 8 - 1
v Meden

won 18 - 0
v Toot Hill

won 16 - 0
v West Bridgford
semi final
lost 3 - 11
v Rushcliffe
3rd place play-off
won 7 - 5
Hockey v Toot Hill


U12A

won 1 - 0


drew 0 - 0
U12B

lost 1 - 3


drew 2 - 2
Wednesday 4 September


Northern Trust Rally


Swimming

3rd
Badminton
1st couple
4th
Badminton
2nd couple
2nd
Table Tennis
1st couple
5th
Table Tennis
2nd couple
7th
Tennis
1st couple
6th
Tennis
2nd couple
3rd
Indoor Rowing A

2nd
Indoor Rowing B

3rd
Senior Rounders

1st
Junior Rounders

4th
Volleyball

6th
Wednesday 14 September


Year 11 B Central Venue League Netball


v Toot Hill

lost 2 - 6
v Emmanuel

won 6 - 1
v All Saints

drew 3 - 3
Saturday 17 September


U18 Invitational Netball Tournament, Sheffeld


v Grove

lost 2 - 12
v Silcoles

won 5 - 2
v Greenhill

lost 3 - 11
v Sheffield B

won 22 - 1
v Silverdale

won 13 - 2
v Sheffield A
5th/6th place play-off
won 12 - 4
Friday 16 to Sunday 18 September
Well done to the GCSE PE Trekking Group who completed their extra two nights and map-work in the Peaks
Wednesday 21 September


Year 11B Central Venue League Netball


v Carlton le Willows

won 9 - 1
v West Bridgford

lost 4 - 9
v Christ the King

won 6 - 2
U15/16 Hockey


v Loughborough

won 4 - 0
Saturday 24 September


Loughborough Festival of Sport


U13 Hockey


v King's High

lost 0 - 4
v Loughborough

lost 1 - 2
v Leicester Grammar

lost 0 - 5
v Bablake

lost 0 - 4
U12 Netball


v Sheffield

won 6 - 0
v King Edward's

lost 3 - 4
v Northampton

won 4 - 2
v Nottingham High School

won 7 - 1
v Loughborough A

drew 6 - 6
v Bablake

won 9 - 1
v Loughborough B

won 10 - 3
v Stafford

won 5 - 3
U14 Netball


v Northampton

lost 4 - 5
v Sheffield A

lost 3 - 10
v Stafford

won 5 - 0
v Bablake

lost 4 - 7
v Loughborough B

drew 2 - 2
v King's High

lost 3 - 11
v Loughborough A

lost 4 - 12
v King Edward

lost 2 - 9
v Sheffield B

won 6 - 0
Tuesday 27 September


Netball v West Bridgford


U15

won 19 - 12
U14

lost 9 - 21
U13A

lost 13 - 18
U13B

won 15 - 14
Saturday 1 October


Netball v Sheffield


U15B

won 17 - 0
U16

won 16 - 7
U18

won 22 - 13
Hockey v Sheffield


U13/14

lost 2 - 3
U15

lost 0 - 1
Cross Country League 1


Year 7


Ela Kocacik

20th
Jitong Yi

25th
Akshita Jain

37th
Year 8/9


Lauren Taylor

8th
Jessica Shephard

11th
Amelia Briggs Goode

17th
Georgie Spencer

18th
Year 10/11


Sophie Cassidy de Falco

11th
Yasmin King

13th
Zoe Whitehead

14th
Olivia Blach

23rd
Tuesday 4 October


U18 Trust Hockey Rally


v Ipswich

drew 0 - 0
v Northampton

won 2 - 0
v Shrewsbury

won 1 - 0
v Oxford
quarter final
drew 0 - 0


lost 1 - 4 on penalty shuffle
U15 Trust Netball Rally


v Bromley

won 5 - 2
v Northampton

won 7 - 1
v Streatham and Clapham

lost 2 - 9
v Norwich

lost 2 - 4
v Ipswich

won 4 - 1
v South Hampstead

won 3 - 2
v Notting Hill

won 9 - 4
v Putney

lost 3 - 5
v Sheffield

lost 7 - 9
v Shrewsbury

won 7 - 4
U14 County Hockey Tournament


v Becket

won 2 - 0
v Worksop College

lost 2 - 3
County runners up and through to the zone round


U14 Hockey County runners up and through to the zone round!

Wednesday 5 October


Year 9B Central Venue League Netball


v West Bridgford A

lost 2 - 10
v Toot Hill A

won 3 - 0
U18 County Netball Tournament


v Becket

won 11 - 7
v Worksop

won 12 - 5
v Nottingham High School

won 12 - 3
v West Bridgford

won 12 - 9
v Bilborough
semi final
won 6 - 5
v West Bridgford
final
won 7 - 5
County Champions!


Thursday 6 October


Year 8/9 Central Venue League Badminton


v Bulwell

won 4 - 1
v Top Valley

won 4 - 1
Friday 7 October


U16 County Hockey Tournament


v Becket

won 5 - 0
v West Bridgford

won 8 - 0
v Worksop College

won 5 - 0
County Champions and through to the zone round!


ESAA Regional National Entry Qualifying Gala


U13 freestyle relay

5th
U13 medley relay

5th


Tuesday 11 October


U16 County Netball Tournament


v Toot Hill

won 13 - 1
v Meden

won 23 - 0
v Christ the King

won 20 - 1
v Carlton le Willows

won 23 - 2
v Ashfield
semi final
won 17 - 2
v West Bridgford
final
won 14 - 1

U16 County Netball Tournament Champions!

Wednesday 12 October


Year 9B Central Venue League Netball


v Emmanuel A

won 7 - 3
v Rushcliffe A

lost 10 - 1
Thursday 13 October


Year 8/9 Central Venue League Badminton Finals


v Fernwood

lost 2 - 3
v Bulwell

won 3 - 2
City runners up!


Thursday 3 November


Year 9/10 Central Venue League Hockey


v Nottingham High School

won 6 - 0
v West Bridgford A

won 3 - 0